Wednesday, April 9, 2014

The Top Deals at Meijer: 4/10/14 - 4/16/14 ($0.39 Campbell's Soup, $1.33 Strawberries, $0.56 Dole & MORE!)



I am happy to announce that Rachel over at Mashup Mom (who currently provides Jewel Osco top deals and previously provided Dominick's deals till they closed) is now providing SSS with this week's top Meijer deals! 
  • Meijer stores are in Illinois, Indiana, Ohio, Michigan and Kentucky.  CLICK HERE for their website and store locations.
  • These matchups are for the NWI (Northwest Indiana)/Chicagoland area, but prices may vary slightly by location.  Click here for this week's ad!
  • Please note that Meijer sales start on Sunday in NWI, but they start on Thursday for the Chicagoland, IL area :) Please consult your local ad if you are confused as to which day your sale begins.
  • Click here for this week's Meijer Mealbox (store) coupons and  here for your mperks coupons. 
  • You might want to print a copy of their coupon policy and keep it in your binder :)
Keep in mind, these are only the best of the best...so head over to Mashup Mom's post to see the complete list!
    • Campbell’s condensed cream of chicken or mushroom (excludes low sodium, reduced fat, Healthy Request), $.59. Print $1.00/5 here and get them for $.39 each. You can also print $.40/3 here.
    • Dole 20 oz pineapple or 15 oz mandarin oranges, $.89. Use $.50/2 in the 4/6 SS or print $1.00/3 here. As low as three for $1.67 after the $1.00/3 coupon, or $.56 a can.
    • Florida sweet corn, 6 for $2.00.
    • 1 lb strawberries, 3/$4.00.
    • Danimals Greek yogurt cups 4 pack, $1.89. Print $1.00/1 here or use $1.00/1 in the 2/23 SS and get these for just $.89.
    • Mrs. T’s pierogies, 3/$5.00. Use $1.50/3 in the 3/2 RP (exp. 4/12) and get them three for $3.50, or $1.17 a box.
    • Sara Lee cheesecake or coffee cake, $3.00. Get them for just $2.00 with $1.00/1 Sara Lee frozen sweet goods.
    • Best buy eight save $8 instantly Kraft deals — must buy eight mix/match items for these prices:
      • Cracker Barrel chunks or bars or cracker cuts, $1.89. Use $1.00/1 in the 3/23 SS and get them for $.89.
      • Velveeta Shells & cheese or Kraft Homestyle or Deluxe mac & cheese, $1.19. Use $.60/1 Deluxe in the 3/23 SS.
      • Liquid Crystal Light or MiO, $1.99. Use $1.00/1 Crystal Light in the 3/16 SS.
      • 4 pack Jell-O, $.99. $1.00/2 in the 3/16 SS (exp. 4/13).
     
    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    -->

    *This post may contain affiliate links...they are what helps to keep South Suburban Savings alive! However, I do my best to only post credible deals, and I participate in most of them myself. To see my full disclosure policy, CLICK HERE!
    *This post may contain affiliate links...they are what helps to keep South Suburban Savings alive! However, I do my best to only post credible deals, and I participate in most of them myself. To see my full disclosure policy, CLICK HERE!




    Gadgets By Spice Up Your Blog