Wednesday, September 18, 2013

The Top Deals at Jewel Osco: 9/18/13 - 9/24/13


  • Click here to see this week's ad.
  • Jewel updated their coupon policy as of 7/1/12.  The biggest change: they no longer accept coupons that state "redeemable ONLY at x," but will accept manufacturer coupons with other store names (as long as they don't have the word "only").  CLICK HERE for the official Jewel coupon policy.  (Thanks, Mashup Mom!)
  • Click here to check out this week's Catalina deals.
Here are this week's top deals at Jewel Osco from Rachel at Mashup Mom.  Keep in mind, these are only the best of the best... so head over to Mashup Mom's post to see the complete list!
  • Fiora 12-pk. Bath Tissue 230 and 330 ct. or 8 Roll Paper Towels, $3.99 limit 4. Use $.50/1 in the 8/4 RP.
  • California green seedless grapes, $.99/lb.
  • 3 lb fresh Jewel sausage, $5.97. That’s $1.99/lb, which is decent.
  • 24 pack Coke, $4.99 each, must buy two.
  • 16 oz Oberweis ice cream, $2.50.
  • Smart Ones entrees, 5/$10.00. Print $4.00/10 here. And on SavingStar, load $10 back on $40.00.
  • Essential Everyday pasta, $1.00. Use $1.00/2 in the 8/25 SS (exp. 9/21) for $.50 pasta.
  • Buy four Special K items, save $2.50 instantly.
    • The cereal is a meh $2.99, but the bars, crackers, brownie bites, caddy packs are $2.50. $1.50/2 snack bars in the 9/15 RP.
    • So, buy four snack bars for $10.00. Get $2.50 instant savings = $7.50. Use two $1.50/2 coupons = $4.50 for four, or $1.13 a box.
    • Or, buy four cereal for $11.96. Get $2.50 instant savings = $9.46. If you still have the $1.00/1 Kellogg’s cereal printables (no longer available), pay $5.46 for four boxes, or $1.37 a box.
  • L’Oreal Advanced shampoo or conditioner, $3.50.
    • Catalina deal: L’Oreal Advanced hair care through 10/6: Buy two, get $1.50 OYNO. Buy three or more, get $3.00 OYNO.
    • Print $2.00/1 here.
    • $1.00/1 in the 7/28 RP.
    • $3.00/2 in the 8/28 RP.
    • $4.00 off shampoo AND conditioner in the 9/15 RP.
    • Print another $2.00/1 here.
    • So your best deal is to buy three for $10.50. Use three $2.00/1 coupons (or a $4.00/2 and a $2.00/1). Pay $4.50 with $3.00 back for a net cost of $1.50 for three, or $.50 each.

      ----------------------------------------------------------------------------------------------
      -->
      *This post may contain affiliate links...they are what helps to keep South Suburban Savings alive! However, I do my best to only post credible deals, and I participate in most of them myself. To see my full disclosure policy, CLICK HERE!




      Gadgets By Spice Up Your Blog